
A hamu az oxidatív termokémiai feldolgozás: oxidatív égési vagy fél oxidatív gázosítási folyamatok után kapott kiégett szilárd maradék, porszerű termék.
A hamu lehet szálló pernye vagy nehéz hamu, vagy ezek kombinációja, melyek a bio-alapú anyagok oxidáció útján történő elégetése során keletkeznek. Az együtt égetés gazdaságos és széles körben alkalmazott hulladékártalmatlanító útvonal a sokféle tápanyagban gazdag hulladék kezelésére.
A tápanyagok visszanyerés esetében az egyféle meghatározott biomassza-áram elégetése szükséges a szennyező anyagok mennyiségének csökkentése és a tápanyagtartalom szabályozása céljából.
Az égetéssel nyert hamut utókezelésen is átmehet azzal a céllal, hogy részben eltávolítsák a fém- és a metalloid szennyeződéseket, illetve növeljék a növényi tápanyagok elérhetőségét a hamu anyagban.
Példák a NUTRIMAN Gazda Platformon
- ID321: https://nutriman.net/farmer-platform/product/id_321 (Franciaország)
- ID397: https://nutriman.net/farmer-platform/product/id_397 (Németország)
- ID401: https://nutriman.net/farmer-platform/product/id_401 (Hollandia)
Tipikus tápanyag tartalom és hozzáférhetősége a növények számára
Biomasszából előállított hamu: A hamu számos növényi tápanyagot tartalmaz (kalcium, magnézium, kálium, foszfor). A kalcium- és magnéziumtartalom főként oxidatív formában van (25 - 45% CaO, 1 - 6% MgO). Tehát a hamu ezen alapjellege miatt mészhatással bír. Míg a kálium (1–12% K2O) és a kén (2–7% SO2) szinte teljesen felvehető a növények számára, a foszfor (1–10% P2O5) nem mindig áll rendelkezésre a növények számára felvehető formában. A nyers hamu ezért nem mindig alkalmas termésnövelő anyagként történő közvetlen felhasználásra, ezért a kijuttatás előtt fel kell dolgozni. A fahamu és a karbonátos mésztrágya keverése szintén megfelelő alkalmazási forma.
Hamualapú anyagok szennyvíziszapból: Az utókezelő eljárástól függően az anyag tartalmazhat P-t Ca- vagy Ca / Na-foszfát formájában, mely a növények számára hozzáférhető, legfeljebb 15-40% P2O5-tartalommal; 1-2% K2O.- , CaO és MgO tatalommal redndelkezik.
Alkalmazási területek a mezőgazdaságban:
A hamu és a hamu alapú termékek általában a hagyományos gazdálkodásban alkalmazhatóak. Ezen termékek ökológiai gazdálkodásra történő jóváhagyása is megfontolandó, mivel a hamu alternatív és hatékony P-trágya. A mezőgazdasági növényekre vonatkozóan nincsenek korlátozások. A kijuttatási mennyiség általában a növények P-igényén alapul, figyelembe véve a talaj P-tartalmát. Por formájában az alkalmazás jobban függ az időjárási körülményektől (szél). Ha a hamut mésztrágyával keverik össze, akkor speciális mészszórókkal terítik. Granulálás vagy pelletálás után a termékek hagyományos szórási technológiával alkalmazhatók.
Előnyök a gazdálkodók számára:
A hamu többféle növényi tápanyagot (kalcium, magnézium, kálium, foszfor) tartalmaz. A hamu emiatt az alapjelleg miatt mészhatással is rendelkezik, így felhasználhatóak a savas talaj pH-szintjének kiegyensúlyozására.
Megfelelő előkészítés után a hamualapú P-trágyák erősen koncentrált P-trágyának tekinthetőek, jó növényi hozzáférhetőséggel és alacsony szennyeződés-tartalommal.
A hamu és a hamu alapú anyag felhasználása lezárja az anyag- és tápanyagciklust. Értékes erőforrást jelenthetnek a véges ásványi eredetű P műtrágyák helyettesítésére. Különösen a szennyvíziszapból nyert hamu jelent nagy foszfát-visszanyerési lehetőséget. A közvetlen felhasználás mellett ezeket az anyagáramokat az ipar műtrágya-előállítására is fel lehetne használni.
További információ:
- ID321: https://nutriman.net/farmer-platform/product/id_321
- ID397: https://nutriman.net/farmer-platform/product/id_397
- ID401: https://nutriman.net/farmer-platform/product/id_401
Kérjük, töltse ki a mini kérdőíveket ezekre a termékekre. Köszönjük a közreműködését:
Attachment | Size |
---|---|
Thematic_training_material_ASHES_HU.pdf | 364.26 KB |