A körforgásos gazdaságra vonatkozó új cselekvési terv olyan, a termékek teljes életciklusára kiterjedő új kezdeményezéseket mutat be, amelyek gazdaságunk modernizálását és átalakítását célozzák a környezet védelme mellett. Célja olyan tartós, fenntartható termékek előállítása, amelyek lehetővé teszik, hogy polgáraink teljes mértékben részt vegyenek a körforgásos gazdaságban, és élvezzék a vele járó pozitív változásokat.
Míg az élelmiszer-értéklánc jelentős erőforrás- és környezeti terhelésért felelős, becslések szerint az EU-ban előállított összes élelmiszer 20 %-a elvész vagy hulladékká válik. Ezért a fenntartható fejlesztési célokkal összhangban és a 2008/98/EK irányelv 4.1. szakaszban említett felülvizsgálatának részeként, illetve az élelmiszer-értéklánccal átfogóan foglalkozó uniós „termelőtől a fogyasztóig” stratégia egyik kulcsfontosságú intézkedéseként a Bizottság az élelmiszer-hulladék csökkentésére vonatkozó célkitűzést fog javasolni.
A körforgásos gazdaság jelentősen csökkentheti az erőforrások kitermelésének és felhasználásának a környezetre gyakorolt negatív hatásait, és hozzájárulhat a biológiai sokféleség és a természeti tőke helyreállításához Európában. A biológiai erőforrások kulcsfontosságú hozzájárulást jelentenek az EU gazdasága számára, és a jövőben még fontosabb szerepet fognak játszani. A Bizottság törekedni fog a megújuló bioalapú
anyagok fenntarthatóságának biztosítására, többek között a biogazdasági stratégiát és cselekvési tervet követő intézkedések révén.
Ezen túlmenően a Bizottság integrált tápanyag-gazdálkodási tervet fog kidolgozni annak érdekében, hogy biztosítsa a tápanyagok fenntarthatóbb felhasználása és élénkítse újrafeldolgozott tápanyagok piacát. A Bizottság fontolóra fogja venni a szennyvízkezelésről és a szennyvíziszapról szóló irányelvek felülvizsgálatát is, és értékelni fogja a tápanyag-eltávolítás természetes eszközeit, például az algákat.