FAQ

ID1665: Jakie są korzyści ze stosowania bionawozów z pofermentu?

Bionawóz na basie pofermentu wprowadza materię organiczną, zwiększa aktywność mikrobiologiczną gleby, poprawia strukturę. Dla przykładu bionawóz PLANTEO jest w całości produkowany z biomasy roślinnej z wykorzystaniem energii odnawialnej w procesie produkcji. Nawóz działa kompleksowo i skutecznie dzięki makro- i mikroelementom oraz naturalnemu mikrobiomowi, który stymuluje wzrost roślin. Nawóz zawiera ponad 80% substancji organicznych pochodzenia roślinnego, poprawiających jakość i strukturę gleby. Substancje odżywcze uwalniają się powoli, dlatego jest bezpieczny dla środowiska. Planteo nie zawiera hormonów, antybiotyków i jest produkowany bez dodatku środków chemicznych

ID 274: W jakim stopniu stężenie dopływającego powietrza jest istotne dla stężenia N w siarczanie amonu?

Ma to znaczenie o tyle, o ile większe nasycenie amoniakiem w powietrzu prowadzi do jego szybszego odprowadzania: podczas chemicznego czyszczenia powietrza wartość EC rośnie szybciej, a tym samym limit zostaje osiągnięty tuz przed (automatycznym) odprowadzeniem wody myjącej. Innych różnic nie stwierdzono.

 

ID 274: Zauważyłem, że rolnicy dokonują porównań cenowych pomiędzy samym KAS a siarczanem amoniaku stosowanym przez kontrahenta. Czy to jest właściwe?

Jest to zrozumiałe, ale jednak niepoprawne porównanie cen: rolnicy czasami posiadają już rozsiewacz, ale nie opryskiwacz czy nawóz wieloosiowy itp. Następnie porównują zerowy koszt zastosowania np. KAS (lub co najwyżej koszt amortyzacji) z kosztem robocizny nawożenia wodą drenażową na hektar. Samo w sobie nie jest to poprawne porównanie: trzeba porównać koszt nawożenia /ha wodą drenażową i KAS lub mocznikiem na tej samej podstawie, tj. oba nawozy podawane przez wykonawcę lub oba za pośrednictwem własnej maszyny (przy określonej inwestycji, a zatem wliczając koszt amortyzacji /ha).

ID 274: Czy woda drenażowa (siarczan amoniaku) może być używana w gospodarstwach objętych odstępstwem i uprawach objętych odstępstwem (obornik świński nie jest dozwolony, ścieki mogą być dozwolone w bardzo ograniczonych ilościach w pewnych warunkach)?

Tak, woda odprowadzana z chemicznych płuczek powietrza („nawóz sztuczny”) - oraz z biologicznych płuczek powietrza („inny obornik”) - może być wykorzystywana na polach objętych odstępstwem, pod pewnymi warunkami.

ID 274: W jednym z doświadczeń polowych zawartość NO3-N (azotanu) w glebie po podstawowym nawożeniu jest niższa niż zawartość azotanów tuż po zbiorze kukurydzy. Jak więc rosła kukurydza?

Część azotu nadal przedostawała się do samej gleby - w wyniku rozkładu materii organicznej. Nawet przy stosunkowo niskich poziomach OC w glebach piaszczystych, stosunkowo duża ilość azotu organicznego może zostać zmineralizowana i - wraz z wodą drenażową - dostarczyć więcej niż wystarczającą ilość azotanu. Zaleca się więc nawożenie tak ostrożnie, jak to możliwe, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi nawożenia.

ID 274: Inagro wspomina o ryzyku „ulatniania powodującego straty azotu”, ale czy siarczan amoniaku łatwo się ulatnia?

Wymywanie wiosną jest bardzo ograniczone (N amoniakalny musi najpierw zostać przekształcony w azotan, zanim będzie mógł zostac wypłukany), ponadto woda w rozpylaczu chemicznym jest dość kwaśna, więc raz podany amoniak nie wyparuje tak łatwo, ale po aplikacji za pomocą opryskiwacza (np. dolistnie) i przez szczeliny w korkach pod wysokim ciśnieniem, może nastąpić pewna utrata azotu z powodu ulatniania się, zwłaszcza gdy jest sucho i wietrznie. Tak więc tylko w przypadku nieoptymalnej i prawdopodobnie nadmiernej aplikacji (N-NH4) i niekorzystnych warunków pogodowych może dojść do ulatniania się.

ID 274: Które rośliny uprawne wymagają wysokiej zawartości S, a zatem odnoszą korzyści z tego produktu i jakie są właściwe terminy jego stosowania? Czy istnieje macierz upraw, która zawiera również przegląd możliwych metod aplikacji?

Jeśli chodzi o zalecenia nawozowe, średnie zapotrzebowanie na siarkę dla pszenicy wynosi 80 kg SO4 /ha, ziemniaków 60 kg SO4 /ha i dla np. buraka cukrowego 30 kg SO4 /ha. Czas aplikacji zależy od najszybszego wzrostu, więc generalnie najistotniejsze jest aplikowanie produktu w kwietniu / maju.

 

ID 274: Jakie są największe zanieczyszczenia? W jakim stopniu stanowi to przeszkodę w zdeponowaniu poza gospodarstwem?

Cząsteczki kurzu (patrz: poprzednie pytanie) mogą stanowić problem, jeśli nie ma sedymentacji (naturalnaej/ przez flokulanty) i jeśli w dopływie powietrza jest dużo pyłu (np. kurniki), a zatem zależy to od gospodarstwa. W każdym razie, bardzo ważne jest, aby produkt był dostarczony czysty do rolnika / pracownika, ponieważ w przeciwnym razie moga wystąpić problemy podczas jego stosowania - np. rozpylania.

 

ID274: Czy wysokie stężenie ID 274 jest raczej wyjątkiem, czy też występuje w przypadku innych instalacji do przetwarzania obornika i fermentatorów? Czy 4% jest reprezentatywne dla płuczek powietrza w chlewni?

Zwykle istnieje różnica między ściekami z (chemicznych) płuczek powietrza w chlewniach a płuczkami powietrza podczas np. odwodnienia pofermentu - w którym wcześniejsza fermentacja zmineralizowała azot. 4% N w przypadku wody drenażowej z chlewni wydaje się reprezentatywne, podczas gdy w poprzednich (międzynarodowych) projektach 6 do 7% N w formie siarczanu amonu jest często wymieniane w kartach produktów siarczanu amonu z płuczek powietrznych w przetwarzaniu obornika.

W przypadku Biogas Bree wystąpiła również krzywa uczenia się: wyniki pierwszej analizy wynosiły około 7% N, a zawartość azotu w ściekach wzrosła do prawie 9%, wówczas udoskonalono działanie płuczki powietrza, a ścieki ponownie przepłynęły do pierwszego etapu w płuczce - aby wychwycić dodatkowy N / w pyle. Dało to również nieco wyższe końcowe wartości pH między 4 a 5.

ID397-ID192-ID250-ID208-ID210-ID280-ID270: Czy prezentowane produkty są dostępne dla rolnictwa ekologicznego?

Niektóre z nich (ID: 192-280-270) są dostępne dla rolnictwa ekologicznego, podczas gdy ID: 397-250-208-210 nie są obecnie dostępne, ale mogą być w przyszłości.

ID397: Czy Ashdec® może być używany na wszystkich rodzajach gleby?

W testach polowych przeprowadzonych w szklarni we Włoszech, Ashdec® był używany na różnego rodzaju glebach i torfie i nigdy nie stwierdzono problemów. Odczyn gleby nie wpływa na produkt, ponieważ P jest uwalniany przez wysięki korzeni.

 

ID397 i ID398: Jakie rodzaje osadów są używane do produkcji Ashdec®?

Do produkcji Ashdec® wykorzystywane są osady ściekowe z oczyszczalni ścieków komunalnych.

ID398: Czy wykonano analizy bilansu energetycznego (wejścia/wyjścia) dla procesu Ashdec®?

W przypadku niezoptymalizowanej instalacji potrzeba 700-900 kWh/t produktu: tę liczbę można znacznie zmniejszyć dzięki zastosowaniu systemu odzysku ciepła.

Producent powinien poddać swój produkt ocenie lub przeprowadzić ocenę zgodności. Zakłądam więc, że musi on kontrolować nie tylko jakość tego produktu, ale także zgodność z definicją kategorii funkcjonalnej, do której należy?

Po wprowadzeniu regulacji europejskich, producent, który chce wprowadzić swój produkt na rynek, będzie musiał poddać ocenie zgodność tych produktów ze specyfikacją zawartą w rozporządzeniu. Jeśli chodzi o certyfikację produktów, jest to stosunkowo jasne, ponieważ rozporządzenie europejskie zawiera zestaw elementów opisowych. W porównaniu z CMC kategoria materiałów składowych nie jest tak naprawdę opisana zgodnie z nazwą specyfikacji, ale raczej odnosi się do innych kodów i tekstów. Nie jest łatwo stwierdzić, gdzie producent powinien się kierować z opisem specyfikacji. Z kulturowego punktu widzenia stwarza to pewnie problem, ponieważ nie mamy odpowiedników obowiązujących w całym kraju.

 

Mówią Państwo, że nawóz niekoniecznie musi należeć do kategorii funkcjonalnej produktu i może należeć do kilku kategorii materiałów składowych i składać się z mieszanki różnego pochodzenia. Czy może to być kilka kategorii CMC?

Myślę, że nawóz będzie mógł mieć kilka kategorii CMC, ponieważ jeśli weźmiemy na przykład kompost z wodorostów, wodorosty są raczej częścią kategorii roślinnej CMC 2 w całości, ale jeśli uwzględnimy całą pryzmę to będzie to raczej częścią kategorii produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Jeśli rozpoczął się proces  kompostowania, więc należy do kategorii kompost. Tak więc w dowolnym momencie powstawania tych produktów, które można złożyć z różnych materiałów, można nadać im różne kategorie. Każdy rodzaj produktu ekologicznego, który jest często odrzucany jako kompilacja surowców pochodzących z różnych źródeł, ryzykuje w dowolnym momencie znalezienie PHS, które są podawane jako nawóz, gdy pojawia się kilka CMC.

ID593: Jak zaaplikować ten nawóz w sposób zapewniający najmniejszą emisję i najbardziej efektywne wykorzystanie składników odżywczych przez roślinę?

Nawóz ten można aplikować przy użyciu konwencjonalnego sprzętu do iniekcji na użytkach zielonych gruntów ornych. To idealny produkt do aplikacji wężem na zboża lub łąki. Aby zapobiec ulatnianiu się amoniaku, obowiązkowe jest stosowanie technik niskoemisyjnych.

 

ID591: Jak zastosować ten nawóz w sposób zapewniający najmniejszą emisję i najbardziej efektywne wykorzystanie składników odżywczych przez roślinę?

Produkt można aplikować przed siewem lub sadzeniem roślin uprawnych za pomocą tych samych maszyn, które są obecnie używane do rozprowadzania gnojowicy lub płynnego obornika. W trakcie uprawy roślin produkt można aplikować za pomocą sprzętu do precyzyjnego nawożenia. Aby zapobiec ulatnianiu się amoniaku, obowiązkowe jest stosowanie technik niskoemisyjnych.

                      

ID593: Jakie składniki odżywcze zawiera ten nawóz i do jakiej uprawy najlepiej jest go stosować?

Produkt zawiera mocznik i azot amonowy. Ich średnia zawartość różni się w zależności od naturalnego pochodzenia produktu: N 5,0-6,5; P2O5 0,0-0,1; K2O 6,0-9,0 kg/ tonę. Może być stosowany na użytki zielone, ziemniaki, kukurydzę, zboża, rośliny uprawne i w ogrodnictwie.

ID591: Jakie składniki odżywcze zawiera ten nawóz i do jakiej uprawy najlepiej jest go użyć?

Zawiera następujące składniki odżywcze: N: 4,3 g/ kg; P2O5: 0,1 g/ kg; K2O: 9,6 g/ kg. Polecany jest do stosowania na użytki zielone, rośliny uprawne i w ogrodnictwie.

 

ID272 i ID280: Jaka jest gwarancja braku patogenów roślin i nasion chwastów?

Proces kompostowania musi być monitorowany przez cały czas pod kątem krytycznych czynników, takich jak temperatura, czas, wilgotność itp. Dokładniej, w oparciu o próg higienizacji jednego z najsilniejszych patogenów (Tabaksmozaïekvirus) minimalna liczba tygodni spędzonych w określonych temperaturach musi zostać osiągnięta i udowodniona Vlaco w celu certyfikacji kompostu. Innymi słowy, kompost z certyfikatem Vlaco jest na koniec cyklu kompostowania w pełni higienizowanym produktem. Oznacza to brak nasion chwastów i patogenów - w przeciwieństwie do (stabilnego) obornika, gnojowicy i innych strumieni odpadów, które nie mają certyfikatu jakości.

ID272 i ID280: Jak duże jest zróżnicowanie pH różnych rodzajów kompostu?

Jest to dość stabilna wartość między 8 a 9 - średnio około 8,5 - 8,9.

ID272 i ID280: Czy w celu uzyskania kompostu trzeba udac się do kompostowni?

Może być dostarczony rolnikowi LUB odebrany z miejsca kompostowania przez rolnika - w szczególności poprzez system „erkend verzender (autoryzowanych przewozów)”, co oznacza obecność „verzenddocumenten (dokumentów przewozowych)”. Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów nawozów, może on być dostarczony rolnikowi przez „erkend mestvoerder” (akredytowany transporter z systemem GPS i „mestafzetdocumenten” (MAD)- dokumentami uprawniającymi do sprzedaży obornika)

ID272 i ID280: Czy najlepiej raz na jakiś czas stosować jedną dużą dawkę kompostu, czy kilka mniejszych dawek częściej?

Nie ma dużej różnicy. Najbardziej liczy się średnia ilość kompostu (~ = węgiel organiczny) zastosowanego w ciągu roku. Niezależnie od tego bardziej regularne stosowanie materiału organicznego może być korzystniejsze dla stymulacji mikro- i makroorganizmów w glebie. Z drugiej strony, (większe) dawkowanie raz na kilka lat może być (ekonomicznie) łatwiejsze dla rolników.

ID272 i ID280 Kiedy najlepiej zastosować kompost?

Kompost jest uważany za wolno pracujący nawóz (o wydajności N około 15% i wydajności P około 50%). Jako „nawóz typu 1” (Flandria) można go stosować od 15 stycznia do końca października, tak samo długo jak nawóz typu 3 (sztuczny) i dłużej niż dozwolony okres dla nawozu typu 2 . Koniec roku lub początek kolejnego to najbardziej tradycyjny okres stosowania polepszacza gleby z wolno mineralizującymi składnikami odżywczymi (takiego jak kompost)!

 

ID272 i ID280: Używając kompostu, dodajemy (efektywny) węgiel organiczny do gleby, ale jak to się ma do skuteczności dodawania węgla organicznego (OC) za pośrednictwem słomy? I jaka byłaby różnica w cenie?

Efektywna zawartość materii organicznej w słomie wynosi około 520kg C/ha. Jeśli policzymy dla tony słomy (3 do 4 ton/ha) -> 130 do 170 kg C/tonę słomy. Z kompostu zawartość materii organicznej waha się od 110 do 132 kg C/tonę. Więc jest trochę niższa. Jednak cena słomy (75-100 euro/tonę) jest znacznie wyższa niż cena kompostu.

ID272 and ID280: Jakie jest ryzyko wymywania azotanów z kompostem i pofermentem (produkty organiczne)? Pozostałości azotanów i wymywanie to problemy, których rolnicy mają już dość!Powtórzone pytanie

Różne długoterminowe testy kompostu i pofermentu nie wykazały wyższego ryzyka wymywania azotanów, jeśli kompost i poferment są stosowane zgodnie z prawidłowymi zaleceniami dotyczącymi nawożenia. Wiele kompostów i produktów pofermentacyjnych ma wydajność N jedynie 15, 30 lub 60%, więc nie cały N jest dostępny / powinien być brany pod uwagę. Oczywiście przy precyzyjnym nawożeniu nawozami sztucznymi ryzyko wymywania jest teoretycznie niższe, ale z drugiej strony nie jest to trwałe na wielu innych poziomach i ogólnie nie poprawia żyzności gleby. Należy zachować równowagę tam, gdzie organiczne polepszacze gleby i nawozy, takie jak poferment i kompost są częścią corocznej rutyny rolnika.

ID272 i ID 280: Jaka jest cena kompostu?

Ceny kompostu różnią się w zależności od zamówionej ilości, struktury kosztów kompostownika oraz od miejsca kompostowania będącego podmiotem prywatnym lub o charakterze międzygminnym. We Flandrii ceny kompostu wahają się od mniej więcej 2 Euro/tonę do 12 Euro/ tonę, ale w przypadku dużych zamówień/hurtowych cena będzie bliższa dolnej części tego przedziału.

 

ID264 i ID270: Jakie są przyczyny zróżnicowania wartości parametrów agronomicznych „pofermentu”?

Każdy poferment bazuje na innym określonym zestawie wsadowym (fermentatory różnią się w kwestii materiału wsadowego do komory fermentacyjnej). Ponadto każdy fermentator poddaje obróbce końcowej poferment zgodnie ze specyficznymi dla siebie procesami: oddzielania, suszenia, zagęszczania, mieszania wstecznego itp. Najlepiej poprosić więc o ostatnią dostępna analizę zawartości N i P - którą każdy fermentat musi podlegać co najmniej raz na 3 miesiące – i na niej oprzeć planowanie nawożenia.

ID264 i ID270: Jakie jest ryzyko wymywania azotanów z kompostem i pofermentem (produkty organiczne)? Pozostałości azotanów i wymywanie to problemy, których rolnicy mają już dość!

Różne długoterminowe testy kompostu i pofermentu nie wykazały wyższego ryzyka wymywania azotanów, jeśli kompost i poferment są stosowane zgodnie z prawidłowymi zaleceniami dotyczącymi nawożenia. Wiele kompostów i produktów pofermentacyjnych ma wydajność N jedynie 15, 30 lub 60%, więc nie cały N jest dostępny / powinien być brany pod uwagę. Oczywiście przy precyzyjnym nawożeniu nawozami sztucznymi ryzyko wymywania jest teoretycznie niższe, ale z drugiej strony nie jest to trwałe na wielu innych poziomach i ogólnie nie poprawia żyzności gleby. Należy zachować równowagę tam, gdzie organiczne polepszacze gleby i nawozy, takie jak poferment i kompost są częścią corocznej rutyny rolnika.

 

ID264 i ID270: Czy poferment można stosować w rolnictwie ekologicznym („bio”)?

Na razie we Flandrii poferment nie jest jeszcze dopuszczany do stosowania w rolnictwie ekologicznym, ale Vlaco omawiało ten temat z Ministerstwem Rolnictwa, aby osiągnąć porozumienie okreslające, które dokładnie wsady byłyby dozwolone zgodnie z rozporządzeniem UE 889/2008.

ID 295 i ID 322: Jak stosować te produkty?

Rolnik przystosował własne maszyny do aplikacji azotanu amonowego uzyskanego z oczyszczania powietrza.

ID 295 i ID 322: Czy pH może powodować „spalenie” upraw?

Jeżeli pH jest niskie i oczekiwane są niewielkie opady, zaleca się nie aplikować produktu na uprawy, szczególnie jeśli stosowany jest na użytkach zielonych, ponieważ to powoduje ryzyko „spalenia”.

 

ID295 i ID322: Stosowane ilości nawozu są niewielkie, jaka jest buforowość gleby / zdolność utrzymania stałego pH?

Ryzyko wpływu na pH gleby nie powinno być wysokie.

 

 

ID 292: Czy fosfor z kompostu rolniczego jest dostępny dla roślin?

Testy pokazują, że część fosforu zawartego w kompoście nie jest dostępna dla upraw natychmiast. Jednak fosfor z kompostu ostatecznie trafia do gleby i zwiększa jej zawartość fosforu, finalnie zwiększając jego dostępność dla roślin uprawnych. We Flandrii (Belgia) jedynie połowa zawartości fosforu jest brana pod uwagę w przepisach dotyczących obornika, ale w rzeczywistości cała zawartość fosforu trafia do gleby i może być wykorzystana przez rośliny.

 

ID292: Czy kompost rolniczy odbierze azot moim uprawom, kiedy zaaplikuje go do gleby?

To zależy, jak dojrzały jest kompost. Dojrzały kompost to źródło azotu dostępnego dla rośliny uprawnych. Jeżeli zaaplikuje się niedojrzały kompost, mikrobiom będzie kontynuować rozkład materii organicznej i wykorzystywać w tym celu azot, konkurując z uprawami i potencjalnie powodując jego niedobór. Należy sprawdzić, czy pryzmy kompostu ostygły, sprawdzić jego stabilność i cechy w laboratorium. Można także, alternatywnie, zaaplikować niedojrzały kompost jesienią. Niedobór azotu nie będzie wówczas stanowił problemu dla upraw, a niedojrzały kompost wpłynie korzystnie na mikrobiom gleby.

 

ID292: Czy naprawdę konieczne jest przykrywanie pryzm kompostu?

Można kompostować bez przykrywania, ale przeprowadzone przez nas testy wykazały straty składników odżywczych minimalizowane przez przykrywanie pryzm kompostu.

 

ID292: Ile razy należy obrócić kompost w czasie kompostowania?

Zależy to od pomiarów temperatury, tlenu i koncentracji CO2. Ważne jest kontrolowanie tych parametrów, by uzyskać dobrej jakości kompost. Jeżeli temperatura lub koncentracja CO2 jest zbyt wysoka, stanowczo zaleca się obrócenie kompostu. Dobrze jest również homogenizować kompost.

ID322/ID323: Dlaczego warto wybrać konstrukcję obory VeDoWS?

Zaadaptowana konstrukcja obory VeDoWS posiada korzyści ekonomiczne: drogie przetwarzanie obornika nie jest już tak niezbędne. Ponadto, konstrukcja VeDoWS tworzy korzystniejsze warunki klimatu dla rolnika w oborze (brak amoniaku), nie ma potrzeby używania dodatkowych ilości wody w porównaniu z innymi systemami, jak oczyszczacze powietrza.

 

ID322/ID323: Jakie są doświadczenia związane ze stosowaniem technologii i jej minusy?

Jeżeli pasza dla świń jest gęsta, wówczas system działa nieco wolniej. Pomaga spryskiwanie wodą.

 

Frakcję stałą należy często usuwać z systemu, w przeciwnym razie zbierze się jej zbyt wiele, by łatwo ją usunąć.

 

 

ID322/ID323: Z czym spotykacie się stosując mocz jako nawóz?

Brak wiedzy użytkowników na temat produktu VeDoWS. Użytkownicy nie posiadają informacji na temat produktu, zawartości, więc popyt jest niewielki, a rolnicy hodujący trzodę chlewną (zaadaptowaną konstrukcję obory VeDoWS) nie mogą jeszcze przechowywać produktu. Wiedząc, że będzie popyt na produkt, rolnicy zainwestowaliby w możliwość jego magazynowania.

 

ID322/ID323: Jakie są korzyści ekonomiczne?

Drogie przetwarzanie obornika jest w mniejszym stopniu potrzebne. Ponadto, konstrukcja VeDoWS tworzy korzystniejsze warunki klimatu dla rolnika w oborze (brak amoniaku), nie ma potrzeby używania dodatkowych ilości wody w porównaniu z innymi systemami, jak oczyszczacze powietrza.

ID322/323: Jakie mogą być korzystne opcje dla posiadaczy konstrukcji obory VeDoWS?

Instalacja komory fermentacyjnej jako dodatek do konstrukcji obory VeDoWS. Wytworzone ciepło można wykorzystać do ogrzewania obory.

ID272/ID292: Dlaczego warto stosować kompost w ziemi ogrodowej/doniczkowej (5%v/v)?

Jest tańszy niż torf i pozwala skolonizować „pusty” torf organizmami glebowymi.

ID272/ID292: co jest ważne z punktu widzenia rolnika?

Skład biologiczny kompostu jest najważniejszy dla rolników, dla niektórych także wartość odżywcza. Obok jakości, najistotniejszy jest certyfikat produktu. Nawet bardziej niż jego cena.

 

 

ID272/ID292: Jakie zidentyfikowano trudności w stosowaniu kompostu?
  • Niewielka wiedza na temat polepszających glebę właściwości kompostu.
  • Tylko połowa użytkowników wie o jego zdolnościach kontroli biologicznej.
  • Wszyscy użytkownicy doświadczyli problemów z obecnością grzybów, plastiku i kamieni w kompoście, pomimo stosowania certyfikowanego produktu.
  • Jedynie połowa użytkowników zdaje sobie sprawę, że kompost to nawóz.
  • Skład odżywczy kompostu jest najbardziej istotny dla rolników, ale nawet wówczas wydaje się, że tylko 25% z nich zdaje sobie sprawę z jego właściwości nawozowych i możliwości zastąpienia nim innych nawozów.
  • Wszyscy zidentyfikowali regulacje nawozowe jako ograniczające ich możliwości stosowania kompostu.
  • Jedynie 38% wierzy w jego efekt kontroli biologicznej.
  • 88% doświadczyło problemów z zanieczyszczeniami, dostępnością i jakością produktu, ale tylko połowa z nich stosuje certyfikowany kompost.

 

 

ID272/ID292: Dlaczego należy stosować kompost na polu w dawkach 4-35 ton/ha?

Ponieważ poprawia strukturę gleby i zawartość węgla organicznego (OC), a także reguluje poziom fosforu (P) (należy liczyć jedynie 50% zawartości fosforu).

ID250/ID251: Dlaczego warto stosować struwit do nawożenia drzew migdałowych?

Z technicznego punktu widzenia nie ma trudności w stosowaniu struwitu. Jego skuteczność została przetestowana na szeroką skalę.

 

 

ID250/ID251: Jakie są największe przeszkody w stosowaniu struwitu w uprawie drzew migdałowych?
  1. Cena. Cena rynkowa bionawozu musi być konkurencyjna wobec dostępnych obecnie nawozów (pochodzenie nawozu nie jest czynnikiem ograniczającym jeśli jest zgodne z obowiązującymi regulacjami)
  2. Skład odżywczy. Zależnie od jakości struwitu zawartość N i P może się różnić. Ważne, by zawartość ta była wystarczająca do przeprowadzenia skutecznego nawożenia. Jeżeli tak nie jest, należy go zmieszać i wziąć pod uwagę koszt mieszania z innym nawozem.

 

 

ID253/ID255: Dlaczego warto uprawiać glony heterotroficzne?

Rozwiązuje to główny problem technicznej i ekonomicznej rentowności uprawy glonów (wymagana przestrzeń).

 

 

ID253: Jakie są przeszkody we wdrażaniu technologii hodowli mikroglonów?

Ważne żeby sprawdzić, czy technologia będzie miała zastosowanie dla innych rodzajów ścieków wodnych. Uważa się, że sukces tej technologii polega na stosowaniu ścieków wodnych z przemysłu przetwórstwa owocowo-warzywnego (takie ścieki mają bogaty skład organiczny i dużo składników odżywczych).